Wernisaż wystawy „Marceli Łukowicz (1889–1979): doktor medycyny, lekarz wojskowy, działacz społeczny, polski patriota”

Wystawa dokumentalna jest wynikiem współpracy ukraińskich i polskich naukowców i archiwistów, przykładem efektywnej interakcji między archiwum państwowym a właścicielem unikatowej rodzinnej kolekcji archiwalnej. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Pawła Pietrzyka oraz Szefa Służby Archiwów Państwowych Ukrainy Anatolija Chromowa. Kuratorami wystawy są zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Historycznego UMK prof. Maciej Krotofil i Przewodniczący Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych, profesor wizytujący SEW UW prof. Irena Matiasz. Konsultantami wystawy byli wnuk Marcelego Łukowicza, architekt Paweł Łukowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu Beata Herdzin oraz kierownik wydziału Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach Marcin Synak. Wystawa odbyła się już w różnych miastach Polski, tym razem zawitała do Bydgoszczy, do Collegium Medicum UMK.

Marceli Karol Edmund Sirwind-Łukowicz (1889-1979) pochodził z rodu Sirwind-Łukowiczów, znanego na Pomorzu od drugiej połowy XVII wieku herbu Newlin. Jego działalność zawodowa i społeczna miała miejsce nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i na Ukrainie. Był cenionym lekarzem, człowiekiem uznanym również dla historii, sztuki i literatury. Niezwykle istotne było doświadczenie działalności Marcelego Łukowicza w sferze wojskowej: jako lekarza wojskowego w czasie I wojny światowej, jako uczestnika działalności Ligi Morskiej i Rzecznej, Związku Weteranów Powstań Narodowych 1914-1919, oraz związane z tą sferą doświadczenie kierowania sekcją balonową Aeroklubu Pomorskiego. Z chwilą wybuchu II wojny światowej Marceli Łukowicz został ponownie zmobilizowany do wojska i otrzymał zadanie zorganizowania szpitala polowego najpierw w Toruniu, a później we Włocławku. We trakcie działań wojennych wraz ze szpitalem dotarł do Warszawy, Włodzimierza Wołyńskiego i wreszcie do Lwowa. Przebywał tam przez całe 6 lat. Pracował jako lekarz i kierował instytutem dermatologicznym. Dr Łukowicz wrócił do Torunia dopiero w maju 1946 r., gdzie pracował w toruńskiej służbie zdrowia, w szczególności w Obwodowej Przychodni Lekarskiej Polskich Kolei Państwowych, a także jako lekarz szkolny.

Organizator: Biblioteka Medyczna Collegium Medicum UMK

Prowadzący: prof. Iryna Matiash, kustosz wystawy oraz dr Krzysztof Nierzwicki, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej UMK

Gdzie: hol Budynku Audytoryjnego/Biblioteki Medycznej przy ul. Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy

Kiedy: środa, 8 maja, godz. 13:00