Pracownicy szpitala uniwersyteckiego

Na skróty:

Karta czytelnika Biblioteki Medycznej (Karta biblioteczna)

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego, zamierzający korzystać z zasobów Biblioteki Medycznej, powinni pojawić się osobiście w Bibliotece z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie, w celu założenia konta w systemie bibliotecznym. Wystawiana jest wówczas Karta biblioteczna (Karta czytelnika) z kodem paskowym (do odbioru w kolejnym tygodniu). Wysyłany jest też e-mail z linkiem umożliwiającym utworzenie hasła (ważny 7 dni).

Aby otrzymać taką wiadomość ponownie, wystarczy na stronie logowania kliknąć link: Nie znam/nie pamiętam hasła i w kolejnym okienku podać podstawowy identyfikator (nr karty bibliotecznej) lub adres e-mail przypisany do konta czytelnika. Osoby, które nie otrzymały takiej wiadomości proszone są o kontakt z Wypożyczalnią w celu weryfikacji adresu e-mail zapisanego w systemie bibliotecznym.

Logowanie do katalogu systemu bibliotecznego

Logowanie się do wyszukiwarki systemu bibliotecznego (Primo VE) odbywa się przy użyciu numeru karty bibliotecznej (jako loginu) i hasła. Aby zalogować się na konto czytelnika w wyszukiwarce Primo (https://szukaj.cm.umk.pl), należy wybrać „Zaloguj się” w prawym górnym rogu strony, a następnie drugą pozycję: „Nr karty czytelnika”.  

Przeszukiwanie katalogu zasobów Biblioteki Medycznej nie wymaga logowania (dopiero zamawianie pozycji tego wymaga). Zalecamy jednak wcześniejsze zalogowanie, gdyż dopiero wówczas wyświetlają się informacje o dostępności konkretnych książek.

Konto czytelnika

Po zalogowaniu do wyszukiwarki systemu bibliotecznego mają Państwo dostęp do Konta czytelnika – w prawym górnym rogu, po kliknięciu na imię i nazwisko. Bezpośredni link do Konta czytelnika znajduje się też na pasku Menu strony internetowej Biblioteki Medycznej. Czytelnik może tam sprawdzić aktywne wypożyczania i zamówienia, naliczone opłaty, blokady i wiadomości, a także edytować własne dane osobowe. Z tego miejsca można także opłacić przez PayU ewentualne należności za niezwrócone w terminie pozycje.

Ile książek i na jaki okres można wypożyczyć

Liczba pozycji wypożyczonych jednocześnie pracownikowi szpitala w Bibliotece Medycznej wynosi:

15 egz. na 30 dni.

Pracownik szpitala nie ma możliwości wypożyczania w innych bibliotekach Uniwersytetu.

Zamawianie i odbiór książek

Zamówione w wyszukiwarce systemu bibliotecznego pozycje można odebrać po otrzymaniu e-maila potwierdzającego realizację zamówienia (max. 1h). Pracownicy szpitala mają 3 dni na ich odebranie w Wypożyczalni Biblioteki Medycznej.

Zamówienia realizowane są od poniedziałku do soboty. Ostatnia realizacja ma miejsce na godzinę przed zamknięciem biblioteki. Zamówienia złożone w sobotę po godz. 14:00 i niedzielę można odebrać w poniedziałek od godziny 8:00.

Czasopisma dostępne są wyłącznie w Czytelni i nie mogą być zamawiane przez system biblioteczny.

Przedłużanie terminu zwrotu

Czytelnik może samodzielnie przedłużyć wypożyczenia po zalogowaniu się do Konta czytelnika pod warunkiem, że:

  • egzemplarze nie zostały zarezerwowane przez innych czytelników,
  • na koncie czytelnika nie widnieją blokady,
  • do terminu zwrotu pozostało nie więcej niż 3 dni.

W przypadku problemów z przedłużaniem prosimy o kontakt z Wypożyczalnią pod nr telefonu 052 585-3510 lub mailowo: (udostepnianie@cm.umk.pl).

Rezerwacja wypożyczonej książki

Jeżeli książka jest wypożyczona przez innego czytelnika, można zarezerwować dany egzemplarz, wybierając opcję Zamówienie / Rezerwacja – analogicznie jak przy zamówieniach z magazynu. O tym czy jest to zamówienie czy rezerwacja informują dodatkowe opisy:

Zamawianie i rezerwacja

Na powyższym przykładzie pierwsza lub piąta pozycja zostanie zarezerwowana. Pozycje 2-4 zostaną zamówione z magazynu. Po złożeniu Zamówienia / Rezerwacji zapis przy danej pozycji typu: „Pozycja w kolejce: 1” informuje o tym, że jest to rezerwacja, a nie zamówienie z magazynu. Informację o dostępności książki i możliwości odbioru czytelnik otrzymuje na adres e-mail.

Zwrot książek

Czytelnik otrzymuje powiadomienie e-mailem o zbliżającym się terminie zwrotu książki, jak również okresowe informacje o swojej aktywności na koncie bibliotecznym.

Opłaty z tytułu nieterminowego zwrotu

Za niedotrzymanie terminu zwrotu wypożyczonych książek Biblioteka pobiera opłaty: 0,30 zł za każdy dzień zwłoki (całkowitą kwotę wylicza system komputerowy po zwrocie książki). Blokada konta czytelnika, a co za tym idzie niemożliwość wypożyczenia kolejnych książek następuje po przekroczeniu 50 zł naliczonej opłaty.

Opłaty naliczone za przetrzymywanie książek wypożyczonych z Biblioteki Medycznej najłatwiej można uregulować korzystając z e-płatności PayU (na Koncie Czytelnika w wyszukiwarce Primo VE) . W wyjątkowych przypadkach można też zapłacić gotówką w Wypożyczalni, lub wpłacając należność na konto:

Bank Pekao S.A. w Warszawie O/Bydgoszcz
51 1240 6478 1111 0000 4949 2293

W tytule przelewu prosimy podać dopisek „wpłata z tytułu opłat za nieterminowy zwrot książek”. Jednocześnie prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu na e-mail: udostepnianie@cm.umk.pl

Książki zagubione lub zniszczone przez czytelnika

W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki czytelnik zobowiązany jest odkupić takie samo lub nowsze wydanie. Jeżeli nie jest to możliwe, czytelnik musi wpłacić kwotę pieniężną naliczaną i pobieraną w Wypożyczalni.

Komputery w Bibliotece

W Wypożyczalni znajduje się kilka stanowisk komputerowych z dostępem do systemu bibliotecznego (wyszukiwarka Primo VE). Umożliwiają one wyszukiwanie i zamówienie książek. Prosimy aby pamiętać o wylogowaniu się z systemu bibliotecznego po zakończeniu pracy na tych stanowiskach.

W Pracowni Komputerowej znajduje się kilkanaście stanowisk komputerowych do swobodnego korzystania z Internetu oraz z elektronicznych baz biomedycznych w celach dydaktyczno-naukowych. Można tu uzyskać pomoc bibliotekarza przy tworzeniu tematycznych zestawień bibliograficznych ze wszystkich baz informacyjnych. Komputery wyposażone są w podstawowe aplikacje pozwalające na przeszukiwanie Internetu czy edytowanie tekstu. Na większości komputerów dodatkowo zainstalowana jest aplikacja Statistica – pakiet oprogramowania do zaawansowanej analizy danych. Stanowiska umożliwiają odpłatne drukowanie niewielkich ilości materiałów, również w kolorze.

Dostępy elektroniczne – Czytelnia Online

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego mają możliwość korzystania z komputerowych baz informacyjnych subskrybowanych przez Collegium Medicum, w tym z dostępów pełnotekstowych.  Dostępne są przez stronę internetową Biblioteki – zakładka: Czytelnia Online. Dostęp możliwy jest zarówno na miejscu – w Pracowni Komputerowej oraz na niektórych komputerach pracujących w sieci komputerowej szpitala.

Skanowanie

W Czytelni Ogólnej znajduje się ogólnodostępny skaner. Umożliwia on skanowania również grubych materiałów, np. książek. Zapis skanów możliwy jest wyłącznie do pamięci USB / PenDrive-a czytelnika.