Wystawa o hobby bibliotekarzy

W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2024 roku) w Bibliotece Medycznej pojawiła się niewielka wystawa poświęcona hobby bibliotekarzy z naszej Biblioteki. Mamy nadzieję, ze ją Państwo zauważyli…

Jesteśmy przekonani, że niemal każdy spośród nas ma swoje ciekawe pasje, zainteresowania lub hobby, a liczba wykonanych prac, dzieł i tworów oraz uzupełnianych kolekcji zajmuje wiele miejsca w naszych sercach (i na półkach). Przykładem niesamowitej kolekcji bibliotecznej jest zbiór sów i sówek od lat gromadzony przez Oddział Gromadzenia i pełen nietypowych okazów, drewnianych, glinianych, metalowych, ceramicznych, szydełkowych, a nawet papierowych. Innym – kolekcja ok. 1500 kapsli piwa z różnych krajów gromadzonych przez naszego spragnionego kolegę. Z kolei imponująca kolekcja medali biegowych naszej koleżanki wyraźnie dowodzi jej pasji i talentu.

Mamy wśród nas osoby, które zachwycają się naturą i działają na rzecz jej ochrony. Robią zdjęcia, pomagają zwierzętom, propagują zdrowy styl życia, uprawiają sport, przyjeżdżają do pracy na rowerze. Są osoby, które tworzą grafiki i malują obrazy, wykorzystując przy tym wszelakie techniki. Ktoś pisuje fanficki, nie zawsze przyzwoite, ktoś inny zgłębia stare rodzinne dokumenty i zajmuje się genealogią. W Bibliotece, nie tylko od święta, możemy liczyć na ciekawe ozdoby wykonane chociażby z książek, które w ten sposób otrzymują drugie życie. Są własnoręcznie robione zakładki do książek z użyciem przeróżnych materiałów, papierowe  gwiazdy i ozdoby choinkowe, wypalanki na deskach czy rozmaite przedmioty zdobione sztuką decoupage’u. Miłośniczki rękodzieła tworzą tak wiele rzeczy, że aż trudno je wszystkie wymienić: prace z włóczek, dziergane, filcowane i wyszywane, serwetki, hafty, czapki, rękawiczki, zabawki, firanki… pojawiają się nawet witraże i odnowione, zdobione meble.

  Mamy także w swoim gronie podróżników, którzy nawet z najodleglejszych miejsc wracają z pamiątkowymi magnesami. Jest pośród nas kolega, dla którego Grecja nie ma tajemnic i który kocha układać puzzle, nie tylko greckie. Nasze ogrodniczki obdarzają nas pięknymi zdjęciami, ale również zielonymi sadzonkami. Między innymi dzięki nim w otoczeniu biblioteki jest mnóstwo roślin, które kwitną niemal przez cały rok i zachwycają wszystkich dookoła. Są wśród nas także osoby, które dbają o nasze podniebienia i pieką cudowne ciasta, a wśród nich, cieszące również wzrok, pyszne mazurki.