Studenci i doktoranci

Na skróty:
Elektroniczna Legitymacja Studencka

Karta czytelnika Biblioteki Medycznej

Na początku studiów, uczestnicy studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz doktoranci otrzymują w dziekanacie swojego wydziału elektroniczną legitymację studenta/doktoranta. Upoważnia ona do wypożyczania książek w Bibliotece Medycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

Logowanie do katalogu systemu bibliotecznego

Studenci i doktoranci logują się do wyszukiwarki systemu bibliotecznego (Primo VE) za pośrednictwem Centralnego Punktu Logowania UMK (CPL). Osoby te mają obowiązek posiadania konta CPL. Więcej informacji: jak założyć konto .

Aby zalogować się na konto czytelnika w wyszukiwarce Primo (https://szukaj.bm.cm.umk.pl), należy wybrać „Zaloguj się” w prawym górnym rogu strony, a następnie pozycję „Centralny Punkt Logowania UMK”. Po zalogowaniu się następuje automatyczny powrót do strony wyszukiwarki. Jest to zalecana metoda logowania.

Można też najpierw zalogować się do CPL (https://login.umk.pl), a następnie z listy dostępnych usług wybrać: Katalog Bibliotek UMK w Toruniu i w Bydgoszczy. Nie polecamy jednak tej metody, gdyż algorytm CPL może w niektórych sytuacjach przekierować Państwa na stronę wyszukiwarki Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Wyszukiwanie zasobów Biblioteki Medycznej będzie wówczas trudniejsze, gdyż domyślnie przeszukiwane są tam zasoby wszystkich bibliotek UMK i pomyłkowo można zamówić pozycje z niewłaściwej biblioteki.

Przeszukiwanie katalogu zasobów Biblioteki Medycznej nie wymaga logowania (dopiero zamawianie pozycji tego wymaga). Zalecamy jednak wcześniejsze zalogowanie, gdyż dopiero wówczas wyświetlają się informacje o dostępności konkretnych książek.

Konto czytelnika

Po zalogowaniu do wyszukiwarki systemu bibliotecznego mają Państwo dostęp do Konta czytelnika – w prawym górnym rogu, po kliknięciu na imię i nazwisko. Bezpośredni link do Konta czytelnika znajduje się też na pasku Menu strony internetowej Biblioteki Medycznej. Czytelnik może tam sprawdzić aktywne wypożyczania i zamówienia, naliczone opłaty, blokady i wiadomości, a także edytować własne dane osobowe. Z tego miejsca można także opłacić przez PayU ewentualne należności za niezwrócone w terminie pozycje (bez zakładania konta, m.in. przez GooglePay, ApplePay czy BLIK).

Ile książek i na jaki okres można wypożyczyć

Liczba pozycji wypożyczonych jednocześnie czytelnikowi w całym systemie bibliotecznym (we wszystkich bibliotekach UMK) wynosi:

  • Studenci I i II stopnia: 15 egz. na okres 30 dni.
  • Doktoranci: 30 egz. na okres 90 dni.
  • Studenci podyplomowi: 15 egz. na okres 90 dni.

Zamawianie i odbiór książek

Aby wyszukać i zamówić książkę z lokalnych zasobów Biblioteki, czytelnik posiadający aktywne konto biblioteczne, może skorzystać z katalogu komputerowego (wyszukiwarka Primo VE) dostępnego na kilku stanowiskach w holu Biblioteki lub on-line z innego urządzenia przez przeglądarkę internetową. Link do katalogu (Katalog książek i czasopism Biblioteki Medycznej w Bydgoszczy) znajduje się na stronie internetowej Biblioteki w zakładce Katalogi. Można też skorzystać z multiwyszukiwarki na stronie głównej witryny Biblioteki, na pierwszej zakładce: Katalog Biblioteki Medycznej.

Przy zamawianiu książek prosimy o zwrócenie uwagi na informację o liczbie dostępnych egzemplarzy. Na poniższym przykładzie widać, że biblioteka posiada 4 egzemplarze danego tytułu i 2 z nich są jeszcze dostępne. Po kliknięciu Zamówienie / Rezerwacja nastąpi zamówienie pozycji z magazynu. (Gdy liczba dostępnych egzemplarzy równa jest 0, nastąpi rezerwacja – będzie to opisane dalej.)

Zamawianie z magazynu

Zamówione w wyszukiwarce systemu bibliotecznego pozycje można odebrać po otrzymaniu e-maila potwierdzającego realizację zamówienia (max. 1h). Studenci i doktoranci mają 3 dni na ich odebranie w Wypożyczalni Biblioteki Medycznej.

Zamówienia realizowane są od poniedziałku do soboty. Ostatnia realizacja ma miejsce na godzinę przed zamknięciem biblioteki. Zamówienia złożone w sobotę po godz. 14:00 i niedzielę można odebrać w poniedziałek od godziny 8:00.

W przypadku świadomego zamówienia książek w Bibliotece Głównej UMK w Toruniu, prosimy pamiętać, że czytelnik będzie musiał osobiście odebrać je w Toruniu (nie są przywożone do Bydgoszczy).

Czasopisma dostępne są wyłącznie w Czytelni i nie mogą być zamawiane przez system biblioteczny.

Przedłużanie terminu zwrotu

Studenci i doktoranci mogą samodzielnie przedłużyć wypożyczenia po zalogowaniu się do Konta czytelnika pod warunkiem, że:

  • egzemplarze nie zostały zarezerwowane przez innych czytelników,
  • na koncie czytelnika nie widnieją blokady,
  • nie został przekroczony maksymalny okres wypożyczenia (12 miesięcy),
  • do terminu zwrotu pozostało nie więcej niż 3 dni.

W przypadku problemów z przedłużaniem prosimy o kontakt z Wypożyczalnią pod nr telefonu 052 585-3510 lub mailowo: (udostepnianie@cm.umk.pl).

Rezerwacja wypożyczonej książki

Jeżeli wszystkie egzemplarze tytułu są wypożyczone przez innych czytelników (liczba dostępnych egzemplarzy: 0), to  można zarezerwować dany tytuł, wybierając przycisk Zamówienie / Rezerwacja – analogicznie jak przy zamówieniach z magazynu.  W poniższym przykładzie:

Rezerwacja

widać, że nie ma dostępnych egzemplarzy i nastąpi rezerwacja, a rezerwujący będzie trzecią osobą w kolejce (są już dwa zamówienia od innych czytelników).

Po kliknięciu Zamówienie / Rezerwacja, w kolejnym okienku:

Sprawdź pozycję w kolejce

dostępny jest przycisk „Sprawdź pozycję w kolejce” który oblicza miejsce, na którym się znajdziemy po wysłaniu zamówienia – na powyższym przykładzie: 3, gdyż są już dwa zamówienia innych czytelników. Jeśli książka dostępna jest w kilku bibliotekach, to aby przycisk obliczył poprawnie miejsce w kolejce i żeby można było wysłać zamówienie, trzeba wcześniej wybrać w tym samym okienku „Miejsce odbioru”. Pamiętajmy: pozycja w kolejce różna od zera informuje, że jest to rezerwacja, a nie zamówienie z magazynu. Informację o dostępności zarezerwowanej książki i możliwości jej odbioru (po zwolnieniu egzemplarza) czytelnik otrzymuje na adres e-mail – analogicznie jak w przypadku zamówienia z magazynu.

Zwrot książek

Czytelnik otrzymuje powiadomienie e-mailem o zbliżającym się terminie zwrotu książki, jak również okresowe informacje o swojej aktywności na koncie bibliotecznym. Książki wypożyczone w Bibliotece Medycznej należy oddawać wyłącznie w tej Bibliotece.

Opłaty z tytułu nieterminowego zwrotu

Za niedotrzymanie terminu zwrotu wypożyczonych książek Biblioteka pobiera opłaty: 0,30 zł za każdy dzień zwłoki. Całkowitą kwotę opłaty system komputerowy wylicza dopiero po zwrocie książki (po ew. przedłużeniu nalicza się tylko cześć opłaty). Blokada konta czytelnika, a co za tym idzie niemożliwość wypożyczenia kolejnych książek następuje po przekroczeniu 50 zł naliczonej opłaty.

Opłaty naliczone za przetrzymywanie książek wypożyczonych z Biblioteki Medycznej najłatwiej można uregulować korzystając z e-płatności PayU (na Koncie Czytelnika w wyszukiwarce Primo VE). W wyjątkowych przypadkach można też zapłacić gotówką w Wypożyczalni, lub wpłacając należność na konto:

Bank Pekao S.A. w Warszawie O/Bydgoszcz
51 1240 6478 1111 0000 4949 2293

W tytule przelewu prosimy podać dopisek „opłata za nieterminowy zwrot książek”. Jednocześnie prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu na e-mail: udostepnianie@cm.umk.pl.

Książki zagubione lub zniszczone przez czytelnika

W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki, czytelnik zobowiązany jest odkupić takie samo lub nowsze wydanie. Jeżeli nie jest to możliwe, czytelnik musi wpłacić kwotę pieniężną naliczaną i pobieraną w Wypożyczalni.

Dostęp do Internetu Eduroam WiFi

W Bibliotece Medycznej dostępna jest sieć bezprzewodowa (WiFi) tworzona przez Uczelniane Centrum Informatyczne w ramach projektu Eduroam. Sieć umożliwia studentom i doktorantom na swobodny dostęp do Internetu z własnych urządzeń na terenie całego kampusu. Zobacz: konfiguracja Eduroam.

Komputery w Bibliotece

W Wypożyczalni znajduje się kilka stanowisk komputerowych z dostępem do systemu bibliotecznego (wyszukiwarka Primo VE). Umożliwiają one wyszukiwanie i zamówienie książek. Prosimy, aby pamiętać o wylogowaniu się z systemu bibliotecznego po zakończeniu pracy na tych stanowiskach.

W Pracowni Komputerowej znajduje się kilkanaście stanowisk komputerowych do swobodnego korzystania z Internetu oraz z elektronicznych baz biomedycznych w celach dydaktyczno-naukowych. Można tu uzyskać pomoc bibliotekarza przy tworzeniu tematycznych zestawień bibliograficznych ze wszystkich baz informacyjnych. Komputery wyposażone są w podstawowe aplikacje pozwalające na przeszukiwanie Internetu czy edytowanie tekstu. Na większości komputerów dodatkowo zainstalowana jest aplikacja Statistica – pakiet oprogramowania do zaawansowanej analizy danych. Stanowiska umożliwiają odpłatne drukowanie niewielkich ilości materiałów, również w kolorze.

Dostępy elektroniczne – Czytelnia Online

Studenci i doktoranci mają możliwość korzystania z komputerowych baz informacyjnych subskrybowanych przez uczelnię, w tym z dostępów pełnotekstowych. Dostępne są przez stronę internetową Biblioteki – zakładka: Czytelnia Online.

Dostęp możliwy jest zarówno na miejscu – w Pracowni Komputerowej lub za pośrednictwem sieci Eduroam oraz z dowolnych komputerów pracujących poza siecią uczelni. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie zalogowanie się przy użyciu Centralnego Punktu Logowania UMK.

Skanowanie

W Czytelni Ogólnej znajduje się ogólnodostępny skaner. Umożliwia on skanowania również grubych materiałów, np. książek. Zapis skanów możliwy jest wyłącznie do pamięci USB / PenDrive-a czytelnika.