O katalogu

Katalog komputerowy

Jedną z cech systemów bibliotecznych nowej generacji, takich jak Alma i Primo VE, jest odejście od tradycyjnych katalogów opartych na indeksach, do katalogów opartych na fasetach. W takim systemie zadajemy dość ogólne zapytanie wyszukiwawcze, które zwróci dużą ilość wyników – mniej lub bardziej odpowiadających zapytaniu.  W kolejnym kroku, w intuicyjny sposób poprzez system faset (filtrów), dokonuje się zawężenia wyników zgodnie z potrzebami użytkownika. Innymi cechami są: jednoczesne wyszukiwanie publikacji drukowanych i dostępnych online oraz możliwość wyszukiwania publikacji w całej sieci bibliotek używających systemu Alma. Każdego roku przybywa ich w Polsce od kilku do kilkunastu, w tym biblioteki naukowe i uniwersyteckie.

Widoki katalogu

Katalog Biblioteki Medycznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy dostępny jest pod adresem: https://szukaj.bm.cm.umk.pl/

Biblioteki kampusu toruńskiego posiadają inną stronę katalogu (inny widok w Primo), pod innym adresem internetowym. Wyszukiwanie zasobów Biblioteki Medycznej i zmawianie przy użyciu „widoku TORUŃ” jest również możliwe, ale będzie trudniejsze, gdyż domyślnie przeszukiwane są tam zasoby wszystkich bibliotek UMK i pomyłkowo można zamówić pozycje z niewłaściwej biblioteki. Dodatkowo „widok BYDGOSZCZ” zawiera informacje dostosowane do potrzeb czytelników z kampusu bydgoskiego, a „widok TORUŃ” – z kampusu toruńskiego. W menu katalogu dostępny jest link umożliwiający przełączanie pomiędzy tymi widokami.

Dostęp, logowanie, Konto czytelnika

Czytelnicy mogą skorzystać z katalogu udostępnionego na kilku stanowiskach komputerowych znajdujących się w holu Biblioteki lub online – przez przeglądarkę internetową – z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Przeszukiwanie katalogu zasobów Biblioteki Medycznej nie wymaga zalogowania (jest to wymagane dopiero przy zamawianiu pozycji). Zalecamy jednak wcześniejsze zalogowanie się, gdyż dopiero wówczas wyświetlają się informacje o dostępności konkretnych egzemplarzy książek. Po zalogowaniu czytelnik uzyskuje też dostęp do Konta czytelnika, gdzie może sprawdzić aktywne i historyczne wypożyczenia, zamówienia, naliczone opłaty, blokady i wiadomości, a także edytować niektóre dane osobowe. Z tego miejsca może również opłacić poprzez PayU ewentualne należności za niezwrócone w terminie pozycje. Zalogowani użytkownicy mogą też zapisywać w Ulubionych swoje wyszukiwania lub konkretne opisy bibliograficzne (do ponownego użycia).